بهداشت عمومي 

در اين قسمت شما به مقالات مفيدي که مربوط به بهداشت عمومي است دسترسي مي يابيد. مثلا اثر مواد شيميايي بر پوست شما، اثر آفتاب بر سلامت پوست،  دقت در راه رفتن و سلامت پاها با انتخاب کفش مناسب از جمله مقالات اين قسمت هستند

مراقب جادوگران پزشک نما باشيد
(29 خرداد 1389)
در يک نيمه شب در قبرستان کوچکي در آلاباما، ونس وندرز، با طبيب ساحر محلي که يک بطري حاوي مايعي بدبو را مقابل بيني وي حرکت مي‌داد، درگير شد. ساحر مزبور مدعي بود که وي خواهد مرد و هيچ کس نخواهد توانست او را نجات دهد.
اوضاع جسماني وندرز پس از رسيدن به منزل و رفتن به تخت خواب، رو به وخامت گذاشت. چند هفته بعد، وي به بيمارستان منتقل شد. اين در حالي بود که وي به لحاظ جسماني، بسيار لاغر و رو به مرگ بود. پزشکان از درک علل علائم بيماري ناتوان بوده و قادر به کاهش سرعت افول جسماني وي، نبودند. در آن موقعيت، همسر وندرز مسئله سحر و جادو را با يکي از پزشکان (درايتون دوهرتي) در ميان گذاشت.
دوهرتي مدت زمان زيادي را صرف تفکر در خصوص اين مسئله نمود. روز بعد، وي از خانواده وندرز تقاضا کرد که به بالين او بيايند. سپس به آنها گفت که وي شب گذشته، ساحر طبيب را با فريب به گورستان برده و سپس او را از يک درخت حلق آويز کرده تا او را وادار کند که نحوه کارکرد طلسم را شرح دهد. وي اقرار نموده بود که تخم‌هاي مارمولک را وارد شکم وندرز نموده است و آنها، پس از مدتي در درون بدن وي سر از تخم بيرون آورده‌اند. حال يک جانور خزنده در شکم وي وجود داشت که وي را از درون مي‌خورد.
دکتر دوهرتي –با قرار قبلي-پرستاري را احضار کرد که سرنگي حاوي دارويي تهوع آور در دست داشت. سپس پرستار مذکور محتويات سرنگ را به بازوي وندرز تزريق کرد. چند دقيقه بعد ..
 
نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
اثر مواد شيميايي ساخت بشر بر سلامت انسان
(29 خرداد 1389)
همه روزه، ما در معرض بسياري از مواد شيميايي ساخته دست بشر هستيم. برخي از اين مواد شيميايي در بدن ما براي چند دهه باقي مي‌مانند. معني اين عبارت براي سلامتي ما چيست؟ ما به طور كامل نمي‌توانيم آن را درك كنيم، اما نويسنده اين مقاله، اطلاعات زيادي را در اختيارتان قرار داده است.

بياييد كار را با خبرهاي ناخوشايند شروع كنيم:
شما پر از مواد شيميايي ساخت دست بشر هستيد كه برخي از آن‌ها سمي هستند. مشكلات امروزي در اين زمينه، زماني آغاز مي‌شود كه تركيبات موجود در شامپو و كرم اصلاح شما به سلول‌هاي پوست شما، نفوذ مي‌كنند و وقتي شما در حال نوشيدن قهوه صبحگاهي خود هستيد، در اصل مواد شيميايي موجود در آن را مي‌نوشيد كه بر اثر جريان آب داغ و تماس آن با ديواره پلاستيكي قهوه ساز شما به قهوه وارده شده است. اين امر در طول روز ادامه يافته و براي مثال وقتي شما مواد شيميايي صنعتي موجود در بسته‌بندي‌ها را لمس مي‌كنيد و يا روي چمن‌هاي سم پاشي شده راه مي‌رويد، و بر روي تابه‌هايي كه تمام فلز نيستند شام خود را طبخ مي كنيد، ايجاد مي‌شوند. بر اين اساس پوست شما مرتباً در معرض تماس با پارچه و يا مبلماني است كه در آن از مواد شيميايي محافظت كننده استفاده شده تا آن را در برابر ميكروب‌ها، قارچ‌ها و يا آب، مقاوم كنند
 
نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
گند شناسي: جستجو براي روش درمان بوي ناخوشايند
(29 خرداد 1389)
بوي بد دهان در ميهماني‌هاي كاري، باعث مشكلات زيادي مي‌شود

مل روزنبرگ يكي از آن دسته از كساني است كه ممكن است از گپ زدن با او در ميهماني‌ها، پشيمان شويد. او به من مي‌گويد:";وقتي مردم مي‌فهمند كه شغل من چيست، از من دوري مي‌كنند";. البته هيچ تعجبي ندارد. او يكي از معروف‌ترين آدم‌ها، در زمينه بوي بد دهان به شمار مي رود.

آيا مي‌توانيد مشكل وي را زماني كه بوي بد دهان خود را در برابر بهترين متخصص گند دهان، آشكار مي‌كند تصور كنيد؟ خوشبختانه روزنبرگ مشكلي از بابت بو كشيدن ندارد. وي در دانشگاه تل آويو فلسطين اشغالي مشغول به كار است و من با تلفن با وي تماس گرفته و سعي كردم بفهمم كه چرا برخي از قسمت‌هاي بدن، تا اين حد توليد بو كرده و براي رفع اين موضوع، چه مي‌توان كرد.
 
نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
بررسي دليل سُر خوردن
(29 خرداد 1389)
راه رفتن بي دقت مي‌تواند به قيمت جان فرد تمام شود، اما اندازه‌گيري ميزان اين خطر، آسان نيست.

زمستان، فصل كاهش اصطكاك است. بسته به جايي كه شما در آن جا حضور داريد، ممكن است بتوانيد نخستين روزهاي يخ‌بندان در طي سردترين فصل سال را پيش بيني كرده و يا خود را با خطرات اين حالت، هماهنگ كنيد. يخ‌بندان در كنار بي احتياطي، مساوي است با سر خوردن، افتادن، شكستن استخوان‌ها و تصادف خودروها و دوچرخه‌ها.

شايد شما اينطور فكر كنيد كه اگر در مناطق گرمسيري زندگي مي‌كنيد، اين مشكل شما نيست. اما اشتباه مي‌كنيد. حتي در استراليا كه يخ‌بندان منحصر به قسمت‌هاي خنك‌تر اين كشور مي‌شود نيز سر خوردن بر روي سطوح لغزنده، مانند كاشي‌هاي حمام و يا كف‌هاي صيقلي و روغن زده ساختمان‌‌هاي اداري، منجر به  چندين مورد مرگ و ده‌ها هزار مورد جراحت شده و تقريباً يك ميليارد دلار استراليا در سال به بهره وري اين كشور، ضرر مي‌‌زند. اين را مي‌توان با موارد مشابه در بريتانيا و امريكا مقايسه كرد. بنا به گفته ريچارد بومان، يكي از مشاورين امور سُر خوردگي در موسسه تحقيقاتي اينترتيل ملبورن:"; مقابله با سُرخوردگي معضلي جهاني است";.
 
نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
سه شنبه 17 تير 1399
ورود اعضا
 
ورود اعضاء
نام کاربري:
کلمه عبور:
عضوبت و استفاده از خدمات سايت
عضويت در کنسرسيوم

 


آمار بازديد سايت
آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 2 مرتبه نمایش این صفحه: 2 مرتبه
  بازدید کل سایت: 1639 مرتبه نمایش کل سایت: 1665 مرتبه