کاربران گرامي  واژه نامه اقتصاد انرژي در اين قسمت با دسترسي عمومي ايجاد شده است. براي برخي از واژه ها که توضيحات بيشتري لازم دارد و يا نياز به ارايه نمودار دارد، ميتوانيد روي عنوان واژه کليک کنيد تا توضيحات بيشتر را مشاهده نماييد. در صورتي که معني و يا توضيح براي واژه خاصي را لازم داريد که در اين فهرست قرار ندارد، لطفا به مدير سايت اطلاع دهيد تا اضافه شود. از هرگونه پيشنهاد شما در اين قسمت استقبال مي شود.

وضعيتي است که درآن در يازار خريد و فروش کاغذي نفت يعني بازار آتي ها، سرمايه گذار اقدام به خريد کاغذي مي کند تا به اميد گران شدن در اينده آن را نگه دارد.

راندمان تعديل شده مصرف سوخت

مدل هاي سطح کلان

خودروهاي با سوخت رقيب

سوخت هاي رقيب (مانند اتانول و ديزل زيستي)

واژه اي است که در بازار آتي ها مورد استفاده قرار مي گيرد. و به معناي خريد و فروش همزمان قراردادهاي بازار بورس در بازارهاي متفاوت بورس است. مثلا خريد همزمان در بازار بورس نيويورک و فروش همزمان قرارداد در بازار بورس لندن به منطور سود بردن از خريد و فروش

به فارسي برابر با واژه  پيش بهين است. يعني وضعيت قبل از آينده بهتر  است. اين بر عکس وضعيت کنتانگو يا پس بهين است. زمانيکه قيمت هاي نفت و ياهر هر کالاي ديگر در يازارهاي  بورس براي قرارداد آتي ها در ماه هاي آينده از قيمت هاي فعلي (نقد يا لحظه اي )  کم تر باشد گفته مي شود که شرايط  بکوارديشن در بازار وجود دارد.
Barrel of oil Equivalent: boe
ديزل زيستي

سوخت هاي زيستي

روش پايين به بالا: مدل هاي تفصيلي که پايين ترين جز را شامل مي کند

مشخصه هاي خودرو (مانند وزن، سرعت، راندمان و..)

اندازه خودرو (بر حسب مساحت اشغال توسط خودرو)

ضريب بار مربوط به کالا ( يعني اينکه مثلا در يک هواپيما که ميتواند مقدار 100 تن بار حمل کند، به طور متوسط در پرواز هاي ساليانه اش چند درصد اين ظرفيت را استفاده کرده است

هم پيمايشي (استفاده مشترک از خودروهاي همديگر براي مصرف سوخت کمتر)

هم پيمايشي (استفاده مشترک از خودروهاي همديگر براي مصرف سوخت کمتر)

مکانيزم توسعه پاک : مکانيزمي است که در پيمان کيوتو ديده شده تا کشور هاي متعهد به کاهش آلاينده بتوانند در پروژه هايي در کشور هاي در حال توسعه مشارکت کنند که بتوانند به کاهش آلاينده ها کمک کنند. و اعتبار اين کاهش را به حساب تعهدات خود بگذارند. دي اکسيد کربن کاهش يافته در اين پروژه ها به ازا هر تن اصطلاحا "کاهش انتشار تاييد شده" ناميده مي شوند.
آزمون انتخاب ها

به منظور امينت عرضه نفت براي كشورهاي عضو آژانس بين‎المللي انرژي IEA، هريك از اعضا موظف هستند كه مصارف خود را براي تعداد مشخصي از روزهاي سال ذخيره نمايند تا در صورت بروز حوادث غيرمترقبه و قطع عرضه نفت، رشد اقتصادي آنها صدمه نبيند. ضمناً به منظور حفظ توان عملياتي بخش خطوط لوله و پالايشگاهي، حجم نسبتاً بالايي از ذخاير نفت‎خام و فرآورده‎ها ذخيره‎سازي مي‎گردد.آن بخش از ذخاير که توسط دولت نگه داري مي شود اصطلاحا استراتزيک خوانده مي شود. ذخاير تجاري توسط بخش انرژي که عمدتا خصوصي است نگه داري مي شود. مجموع ذخاير استراتژيك و تجاري كشورهاي عضور IEA اكنون بيش از 80 روز مصارف اين كشورها مي‎باشد. برخي از كشور ها براي سنجش ميزان روزهاي پوشش تقاضا از معيار ميزان واردات روزانه بر كل ذخيره سازيها استفاده مي نمايند در حاليكه ممكن است از معيار نسبت مصرف روزانه نفت به كل ذخيره سازيها نيز استفاده شود. شايان ذکر است که بخش عمده اي از ذخيره سازي ها ، ذخيره سازي هاي تجاري است
به فارسي برابر با واژه  پس بهين است. يعني وضعيت آينده بهتر از حال است. زمانيکه قيمت هاي نفت و ياهر هر کالاي ديگر در يازارهاي  بورس براي قرارداد آتي ها در ماه هاي آينده از قيمت هاي فعلي (نقد يا لحظه اي ) بالاتر باشد گفته مي شود که شرايط کنتانگو در بازار حاکم شده است. دلايل متعددي براي بروز اين شرايط وجود دارد. ممکن است به دليل پيش بيني تقاضا در ماه هاي آينده خوشبيني بر بازار حاکم شود و فيمت ها به سمت بالا سوق داده شوند. ولي نکته اينجاست که هزينه هاي نگهداري کالا  در ميزان بالا بودن قيمت هاي آينده موثر است و افزايش آن را کنترل مي کند. به همين خاطر تفاوت قيمت نمي تواتند خيلي زياد افزايش يابد. اگر چنانچه احتمال برود که نرخ بهره کوتا مدت کاهش پيدا مي کند، چون هزينه خريد فعلي و نگه داري کالا بالا نيست تقاضاي براي خريد آتي ها زياد نيست و به همين خاطر قيمت ماههاي آتي خيلي زياد افزايش پيدا نمي کند.

| 1 / 4 |

پنجشنبه 19 تير 1399
ورود اعضا
 
ورود اعضاء
نام کاربري:
کلمه عبور:
عضوبت و استفاده از خدمات سايت
عضويت در کنسرسيوم

 


آمار بازديد سايت
آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 10 مرتبه نمایش این صفحه: 30 مرتبه
  بازدید کل سایت: 2348 مرتبه نمایش کل سایت: 2839 مرتبه